Teraz jest Pn, 29 kwi 2024, 11:20

Strefa czasowa: UTC + 1



 
 


Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5203 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62 ... 174  Następna strona
  Drukuj Poprzedni | Następny 
Autor Wiadomość
PostNapisane: So, 29 lis 2014, 20:59 
Amator
Offline
Od: 05.10.2013
Posty: 95
Rok produkcji: 2013
Generacja: III
Silnik: 2.0 SKYACTIV-G (Pb)
Skrzynia: AT
Wersja: SkyEnergy
Dokładnie. Można sobie oczywiście wyobrazić sytuację, że akumulator jest totalnie wyładowany, ale wtedy to oznacza jego koniec. Płyty są zasiarczone i już nigdy nie będzie miał swojej standardowej pojemności. W starterach to jeszcze przejdzie, w trakcji nie. Tak więc prostownik jest OK, spokojnie możesz go kupić. Ładowanie dużym czy małym prądem ma tylko znaczenie takie, iż jak prąd jest dużo za duży do pojawia się czynnik temperatury i silne gazowanie a to zawsze jest niekorzystne. Jak będziesz ładował 1A to potrwa to dłużej i jeśli na czasie Ci nie zależy to też będzie OK.


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: So, 29 lis 2014, 21:59 
Adept
Offline
Od: 13.06.2014
Posty: 122
Rok produkcji: 2014
Generacja: III
Silnik: 2.0 SKYACTIV-G (Pb)
Skrzynia: MT
Wersja: SkyEnergy
Region: lubuski
Panowie czy wszyscy dostaja karte vip i te japonskie laleczki?


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: So, 29 lis 2014, 22:00 
Avatar użytkownika
Bywalec
Offline
Od: 05.02.2014
Posty: 479
Rok produkcji: 2014
Generacja: III
Silnik: 2.0 SKYACTIV-G (Pb)
Skrzynia: MT
Wersja: SkyPassion
Region: lubelski
Pewnie tak..

_________________
Mazda 6 GJ SkyPassion 2.0 SKYACTIV-G 165KM Red Soul


 Zobacz moją 6tkę Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: So, 29 lis 2014, 23:31 
Avatar użytkownika
Wstydliwy
Offline
Od: 10.09.2013
Posty: 14
Rok produkcji: 2013
Generacja: III
Silnik: 2.0 SKYACTIV-G (Pb)
Skrzynia: MT
Wersja: SkyEnergy
Witam. Mam pytanie odnośnie pomocniczego powiadomienia o zmianie biegu. Posiadam 6 już ponad rok czasu i wczoraj zaskoczyła mnie jedna rzecz. Ale wróćmy do początków użytkowania nowej 6. Przez pierwszy miesiąc po zakupie w mojej maździe wyglądało to tak że gdy wyskakiwało powiadomienie np. na zmianę biegu na wyższy to wyświetlał się bieg "wyższy z górną strzałką". Czyli jadę na 5 , podpowiedz to 6 ze strzałką. Po miesiącu użytkowania sposób powiadomienia mi się zmienił i od tamtej pory pokazywało ten sam bieg plus strzałka, czyli jadę na 5 to przy cyfrze pojawia się dodatkowo strzałka. Przez długi czas zastanawiałem się, że "chyba" było inaczej i coś jest nie tak ale mija kilka miesięcy i nic się nie zmienia więc dochodzę do wniosku , że tak ma być a to wcześniej to mi się śniło :). Dwa dni temu wracam z pracy , patrze na zegary a tam znowu pokazuje mi tak jak w pierwszym miesiącu i teraz wiem , że to nie był sen:) W zasadzie ten drugi tryb powiadomienia bez zmiany cyfry biegu wyświetlał mi się przez okrągły rok.
Piszę z ciekawości tylko bo 1 jak i 2 sposób jest czytelny ale chyba nie powinno się to zmieniać. Niby taka "pierdoła" ale daje do myślenia. Samochód nigdy nie miał resetowanego komputera, odłączanego akumulatora, grzebania pod maską etc... Jak u Was to działa bo z tego co wiem to niektórzy mieli jakieś większe problemy z brakiem powiadomień ale o moim przypadku nigdzie nie czytałem.

Mam też 2 pytanie odnośnie lusterka fotochromatycznego. Zbliża się zima więc jadąc do pracy jeszcze jest ciemno, wracając wcale nie lepiej. Od jakiegoś czasu lusterko nie działa prawidłowo w zasadzie bardzo trudno "wprowadza" się w tryb ściemnienia. Większość czasu nie ściemnia obrazu widzianego w lusterku. Dopiero jak ktoś ostro podjedzie mi lampami pod tył samochodu to ściemni się błyskawicznie a po kilkunastu, kilkudziesięciu sekundach z powrotem się wyłącza. Czyli raz działa a raz nie z czego stopień ściemniania też jest różny bo raz bardzo mocno a a następnym razem ledwo co. Nie wiem czy lusterko się zepsuło i ASO. A może na zewnątrz jest jakiś czujnik odpowiedzialny za lusterko fotochromatyczne i jest brudny etc..
Wasze rady ? Pozdrawiam


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: So, 29 lis 2014, 23:51 
Offline
Tak działa lusterko fotochromatyczne - ściemnia się kiedy pada na nie światło, kiedy nic go nie "oświetla" wygląda "normalnie". Nie ma żadnych zewnętrznych czujników:
"Jeżeli chodzi o samą technologię, to na rynku występują dwa podstawowe typy:
Pierwszy z nich zakłada wykorzystanie chemii. Mianowicie powierzchnię lusterka samochodowego wstecznego pokrywa się specjalnym związkiem. Ten w połączeniu z dużym natężeniem światła podejmuje reakcję, która powoduje przyciemnienie powierzchni zwierciadła. Tym samym kończy się jego możliwość odbijania promieni świetlnych. Lusterko nie tylko przestaje oślepiać kierowcę, ale jeszcze daje obraz sytuacji za pojazdem.
Szybko okazało się, że wykorzystanie chemii można w bardzo łatwy sposób zastąpić popularną elektroniką. Zaczęto, zatem montować w lusterkach wstecznych czujniki natężenia światła. Te od momentu odpalenia silnika nieustannie dokonują pomiarów natężenia jasności. Gdy tylko specjalny system sterujący uzna, że światło dostające się do wnętrza jest za jasne, automatycznie przyciemnia powierzchnię lusterka. Dzięki temu, tak jak w poprzednim rozwiązaniu, kierowca przestaje być oślepiany i może normalnie kontynuować jazdę"
źródło:http://mojafirma.infor.pl/moto/eksploatacja-auta/wnetrze-i-wyposazenie/262648,Jak-dziala-lusterko-fotochromatyczne.html


 Zobacz moją 6tkę  
Cytuj  
PostNapisane: N, 30 lis 2014, 00:26 
Avatar użytkownika
Wstydliwy
Offline
Od: 10.09.2013
Posty: 14
Rok produkcji: 2013
Generacja: III
Silnik: 2.0 SKYACTIV-G (Pb)
Skrzynia: MT
Wersja: SkyEnergy
Matarez dzięki za szybką odpowiedź, ale wydaje mi się, że kiedyś to lusterko działało sprawniej. Jadąc do pracy i z powrotem mam szczyt i wielkie korki na autostradzie ( mieszkam we Francji ) i cały czas mam oświetlony tył samochodu. Przez 30 kilometrowy odcinek autostrady lusterko ściemnia się z 5 razy na kilkanaście sekund i "nic" po za tym. Przykładowo jak podjedzie mi jakiś "francuz " :) i lusterko się ściemni na te kilkanaście sekund, a samochód jedzie za mną 5-7 km i oświetla mnie cały czas tak samo , lusterko już nie reaguje. Po czym " z wielką łaska " gdzieś tam po kilku minutach znów się przyciemni "tylko" na chwilę. Czasem lusterko zadziała jak mam kolesia 50 - 100 metrów za mną i jak by wtedy nie działało to bym rozumiał bo niby daleko jest, ale nie jak mam klienta pod samą dupą i razi niemiłosiernie. Jeździłem kiedyś starym pasatem b5 i tam działało to przez 100 % czasu gdy ktoś Ci dawał lampami z tyłu. Od zakupu mazdy nie zwracałem na lusterko uwagi bo działało prawidłowo. Aż do momentu jak zauważyłem, że coś jest nie tak bo różnica jest kolosalna. Będę musiał to zgłosić puki jeszcze na gwarancji, może coś wskórają.
Pozdrawiam


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: N, 30 lis 2014, 18:02 
Nowicjusz
Offline
Od: 16.06.2014
Posty: 58
Rok produkcji: 2014
Generacja: III
Silnik: 2.0 SKYACTIV-G (Pb)
Skrzynia: MT
Wersja: SkyPassion
Region: mazowiecki
Witam
Mam pytanie mianowicie jakiś pacan z zazdrości pod blokiem kopnął mi W prawy błotnik oczywiście zgłosiłem szkodę z AC i naprawę mam jutro wymiana błonnika na nowy Ale podczas ubezpieczenia broker zapomniał włączyć mi opcję auto zastępcze na czas naprawy mogę mieć auto zastępcze Ale mazda musiałaby nie jeździć więc moje pytanie jest następujące czy mogę dostać auto od Mazdy gdyż samochód będzie naprawiany w ASO przez 5 dni ?


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: N, 30 lis 2014, 19:48 
Avatar użytkownika
Stały bywalec
Offline
Od: 20.11.2014
Posty: 817
Rok produkcji: 2016
Generacja: III
Silnik: 2.5 SKYACTIV-G (Pb)
Skrzynia: AT
Wersja: SkyPassion
Region: mazowiecki
bury182 napisał(a):
Ale podczas ubezpieczenia broker zapomniał włączyć mi opcję auto zastępcze na czas naprawy mogę mieć auto zastępcze


Jakbym zrozumiał to zdanie to może bym pomógł.

_________________
http://www.3dosetki.pl - strona motoryzacyjny opisujący tę bardziej ekscytującą jej część


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: N, 30 lis 2014, 21:04 
Nowicjusz
Offline
Od: 16.06.2014
Posty: 58
Rok produkcji: 2014
Generacja: III
Silnik: 2.0 SKYACTIV-G (Pb)
Skrzynia: MT
Wersja: SkyPassion
Region: mazowiecki
Ale podczas ubezpieczania mazdy broker zapomniał włączyć mi opcję auto zastępcze na czas naprawy,mogę mieć auto zastępcze ale tylko wtedy gdy auto uszkodzone nie będzie na chodzie


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Śr, 3 gru 2014, 07:35 
Avatar użytkownika
Fanatyk
Offline
Od: 19.12.2013
Posty: 3037
Rok produkcji: 2013
Generacja: III
Silnik: 2.0 SKYACTIV-G (Pb)
Skrzynia: MT
Wersja: SkyEnergy
Region: wielkopolski
broker nie zapomina - broker robi dobrze klientowi :wink:
Ponawiam pytanko bo ktoś pisał o wizycie w ASO,na czym polega ,,trochę skręcili zawieszenie"? :)

_________________
Obrazek


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Śr, 3 gru 2014, 22:06 
Adept
Offline
Od: 30.06.2014
Posty: 134
Rok produkcji: 2014
Generacja: III
Silnik: 2.5 SKYACTIV-G (Pb)
Skrzynia: AT
Wersja: SkyPassion
Region: śląski
bury182 tu się potwierdza moja wypowiedź viewtopic.php?f=48&t=2587&p=110755#p110755
Wniosek z tego taki, że jeśli macie assistance (w ubezpieczeniu) i coś się dzieje z autem do dzwońcie po lawetę.
bury182 myślę, że gdyby do ASO Twój samochód odwiozła laweta to nie byłoby problemu, wtedy auto jest traktowane jako niezdatne do jazdy. Tak mi też zawsze podpowiadają znajomi którzy mają zawodową styczność z ubezpieczeniami komunikacyjnymi.


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Śr, 3 gru 2014, 22:19 
Nowicjusz
Offline
Od: 16.06.2014
Posty: 58
Rok produkcji: 2014
Generacja: III
Silnik: 2.0 SKYACTIV-G (Pb)
Skrzynia: MT
Wersja: SkyPassion
Region: mazowiecki
Dogadałem się z serwisem i dadzą mi auto zastępcze. Ale dziś zauważyłem podczas mycia auta że maska a właściwie dziób maski nie jest idealnie dopasowany mianowicie odstaje prawa strona a lewa jest idealnie spasowana czy to możliwe ze jest to wina uszczelki? Mam nadzieje ze żadnej przygody moja m6 nie miła po drodze z fabryki do salonu


 Zobacz profil  
Cytuj  

administrator
PostNapisane: Śr, 3 gru 2014, 22:30 
Avatar użytkownika
Weteran
Offline
Od: 20.05.2013
Posty: 8080
Rok produkcji: 2018
Generacja: Nie mam M6
Silnik: -
Skrzynia: AT
Wersja: -
Region: dolnośląski
bury182 - to kwestia regulacji zderzaków gumowych pod maską :D


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Śr, 3 gru 2014, 22:58 
Nowicjusz
Offline
Od: 16.06.2014
Posty: 58
Rok produkcji: 2014
Generacja: III
Silnik: 2.0 SKYACTIV-G (Pb)
Skrzynia: MT
Wersja: SkyPassion
Region: mazowiecki
No to mnie uspokoiłeś bo już myślałem ze coś po drodze się stało jutro podjadę do salonu niech regulują :)


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Wt, 9 gru 2014, 20:12 
Bywalec
Offline
Od: 18.04.2014
Posty: 433
Rok produkcji: 2014
Generacja: III
Silnik: 2.2 SKYACTIV-D (ON)
Skrzynia: AT
Wersja: SkyPassion
Region: podkarpacki
U Was też ten tunel środkowy się rusza? <zgłupiał> .Bo dodatkowo jak jadę i oprę na nim nogę to skrzypi. :idea:


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Wt, 9 gru 2014, 22:15 
Avatar użytkownika
Prawie fanatyk
Offline
Od: 28.07.2013
Posty: 1952
Rok produkcji: inny
Generacja: Nie mam M6
Silnik: -
Skrzynia: AT
Wersja: -
Region: zagranica
Akurat to słynny element który już skrzypiał i się ruszał w słynnym teście Autocentrum :-P

_________________
Samochodami się albo jeździ albo się je kocha, fajnie jak jest jedno i drugie


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Śr, 10 gru 2014, 09:57 
Adept
Offline
Od: 13.06.2014
Posty: 122
Rok produkcji: 2014
Generacja: III
Silnik: 2.0 SKYACTIV-G (Pb)
Skrzynia: MT
Wersja: SkyEnergy
Region: lubuski
Czy u Was też nierównomiernie osusza szybę przednia? U mnie od strony pasażera z reguły już sucha a od kierowcy dalej rzeźbi. Zaznaczam że nie na kacu hehe :)


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Śr, 10 gru 2014, 11:06 
Avatar użytkownika
Fanatyk
Offline
Od: 19.12.2013
Posty: 3037
Rok produkcji: 2013
Generacja: III
Silnik: 2.0 SKYACTIV-G (Pb)
Skrzynia: MT
Wersja: SkyEnergy
Region: wielkopolski
Tunel ? rusza się ale już nie drży tak jak kiedyś :lol:

_________________
Obrazek


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Śr, 10 gru 2014, 19:17 
Bywalec
Offline
Od: 18.04.2014
Posty: 433
Rok produkcji: 2014
Generacja: III
Silnik: 2.2 SKYACTIV-D (ON)
Skrzynia: AT
Wersja: SkyPassion
Region: podkarpacki
K...a mam nowy problem. <suicide> .Nie wiem może Wy też tak macie .Paruje mi od środka ta "puszka" z czujnikami i czujniki wariują:nie wyłączaja długich świateł ,nie pilnują linii i komunikat:
"HBC,LDWS Defog windshield completly".I dzisiaj cały dzień raz działało ,raz nie i widziałem że jest zaparowane.Ja już nie wiem czy wszyscy tak maja ,bo taka pora roku czy to mnie dosięgają te wszystkie "Plagi Egipskie" <zgłupiał> .I co znowu do ASO już pewnie trzydziesty raz w ostatnim półroczu .Załamka-a może to jakiś wariat jestem :rozpacz:


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Śr, 10 gru 2014, 19:35 
Avatar użytkownika
Bywalec
Offline
Od: 17.01.2014
Posty: 445
Rok produkcji: 2018
Generacja: Nie mam M6
Silnik: -
Skrzynia: AT
Wersja: -
Region: dolnośląski
Miałem to samo jak wyłączyłem klimę wczesną jesienią. Ostatnio jest spokój ale rozwiazanie faktycznie słabe i wkurzające.


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Śr, 10 gru 2014, 19:46 
Avatar użytkownika
Nałogowiec
Offline
Od: 28.09.2013
Posty: 1230
Rok produkcji: 2015
Generacja: Nie mam M6
Silnik: -
Skrzynia: MT
Wersja: -
Region: śląski
M6 GJ ma podgrzewane lusterka. Moje pytanie czy one są podgrzewane cały czas czy jak się włączy podrywanie tylnej szyby.? Bo wczoraj mi grzaly dopiero jak włączyłem grzanie szyby. Jak jest u was?

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

_________________
Audi A5 1,8TFSI ,244 PS , 396 Nm :twisted:


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Śr, 10 gru 2014, 19:50 
Avatar użytkownika
Bywalec
Offline
Od: 17.01.2014
Posty: 445
Rok produkcji: 2018
Generacja: Nie mam M6
Silnik: -
Skrzynia: AT
Wersja: -
Region: dolnośląski
Razem z szybą. W GH tak było i tu wygląda na to że jest to samo.


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Śr, 10 gru 2014, 19:56 
Avatar użytkownika
Nałogowiec
Offline
Od: 28.09.2013
Posty: 1230
Rok produkcji: 2015
Generacja: Nie mam M6
Silnik: -
Skrzynia: MT
Wersja: -
Region: śląski
Dzięki za odpowiedź. tak myślałem ze tak w M 6 może być. Bo w bmw mi grzaly cały czas.

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

_________________
Audi A5 1,8TFSI ,244 PS , 396 Nm :twisted:


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Śr, 10 gru 2014, 20:01 
Bywalec
Offline
Od: 18.04.2014
Posty: 433
Rok produkcji: 2014
Generacja: III
Silnik: 2.2 SKYACTIV-D (ON)
Skrzynia: AT
Wersja: SkyPassion
Region: podkarpacki
Mikke ,ale ja cały rok mam włączona klimę :)


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Śr, 10 gru 2014, 20:12 
Avatar użytkownika
Prawie fanatyk
Offline
Od: 22.09.2014
Posty: 2107
Rok produkcji: 2015
Generacja: III
Silnik: 2.0 SKYACTIV-G (Pb)
Skrzynia: AT
Wersja: SkyMotion
Region: podkarpacki
Ale jak jest poniżej 2 stopni czy jakoś tak, to sprężarka się nie załączy, więc nie działa osuszanie z klimy. Może być tak, że np. - z garażu ciepłego wyjedziesz, sprężarka ruszy, wysuszy, później temp spadnie, rozłączy a wiadomo że wtedy wilgoć leci z nadmuchów. W takim stanie zostawiając auto ta wilgoć nie ma gdzie uciec. Nie wiem jak w M6, ale jeśli one także automatycznie zmieniają obieg powietrza na wewnętrzny (np. wyczuwając spaliny w korku) to jeszcze większa szansa na zaparowanie.
Choć dziwne, że auto komunikatem każe kierowcy osuszyć szybę, powinno na logikę samo skierować nadmuch gorącego powietrza na przednią szybę i samo sobie ją "odfogować" ?


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Śr, 10 gru 2014, 21:00 
Bywalec
Offline
Od: 18.04.2014
Posty: 433
Rok produkcji: 2014
Generacja: III
Silnik: 2.2 SKYACTIV-D (ON)
Skrzynia: AT
Wersja: SkyPassion
Region: podkarpacki
No właśnie że na codzien trzymam w ciepłym garażu i problemu nie było.A w tej nocy trzymałem na zewnątrz i problem się pojawił.Może niepotrzebnie panikuje ,jutro spróbuje puścic więcej nawiewu na szybę :)


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Śr, 10 gru 2014, 21:04 
Avatar użytkownika
Bywalec
Offline
Od: 09.08.2014
Posty: 465
Rok produkcji: 2014
Generacja: III
Silnik: 2.0 SKYACTIV-G (Pb)
Skrzynia: MT
Wersja: SkyEnergy
Region: dolnośląski
Blasia napisał(a):
... komunikat:
"HBC,LDWS Defog windshield completly"....


Miałem już z 2 razy ten komunikat - od razu czuję się raźniej wiedząc, że to masowy problem :lol: .


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Śr, 10 gru 2014, 21:06 
Avatar użytkownika
Prawie fanatyk
Offline
Od: 16.09.2013
Posty: 2161
Rok produkcji: 2017
Generacja: Nie mam M6
Silnik: -
Skrzynia: MT
Wersja: -
Region: mazowiecki
jak jest na zewnątrz mgła to się system wylącza bo nie widzi - to normalne

-- Dodano: Śr, 10 gru 2014, 21:06 --

i włączają długie swiatła


 Zobacz moją 6tkę Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Śr, 10 gru 2014, 21:21 
Bywalec
Offline
Od: 18.04.2014
Posty: 433
Rok produkcji: 2014
Generacja: III
Silnik: 2.2 SKYACTIV-D (ON)
Skrzynia: AT
Wersja: SkyPassion
Region: podkarpacki
Sławek ,ale mgla była rano a system wariował cały dzień i wieczór. :> Ale może poranna mgła spowodowała że mi te czujniki zaparowały w środku puszki z czujnikami,a wziągu dnia nie osuszyło się. :wink:


 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: Śr, 10 gru 2014, 21:24 
Avatar użytkownika
Prawie fanatyk
Offline
Od: 16.09.2013
Posty: 2161
Rok produkcji: 2017
Generacja: Nie mam M6
Silnik: -
Skrzynia: MT
Wersja: -
Region: mazowiecki
ok jeśli jest zaparowane w srodku to wiadomo że coś zle
u mnie ten komunikat się pojawiał jak jest mgła


 Zobacz moją 6tkę Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5203 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62 ... 174  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: codingmonkey i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL

skymiles v1.0.2 designed by Team -Programming forum-سيارات للبير . Upgraded to phpBB 3.0.14 by Kaczor.